اختلالات اخیر فرشمی و علت‌های آن

همان طور که احتمالا در جریان هستید از چند روز پیش٬ سایت مارکت و آکادمی فرشمی دچار اختلال‌هایی شدند و در لحظاتی نیز از دسترس خارج شده و کاربران بسیاری را با مشکل مواجه ساخته است. همچنان که اکنون نیز پس از رفع مشکل سایت٬ آکادمی فرشمی همچنان در حال رفع مشکل و بازگشت به وضعیت قبلی به سر می‌برد. بر خود لازم دیدیم که توضیحاتی را در این باره با شما کاربران محترم در میان بگذاریم.

سایت فرشمی توسط سرورهای شرکت میزبان فا میزبانی می‌شود و چنان که کاربران قدیمی ما به خاطر دارند جز در مواردی معدود٬ سایت بدون مشکل و با کیفیت مناسب مشغول به کار بوده است. اما هفته‌ی گذشته طی پیامی٬ از طرف میزبان فا٬ به ما اطلاع داده شده که بنا به دلایل قابل درک (از جمله نزدیک بودن آغاز تحریم‌های جدید علیه ایران و قابل اطمینان نبودن استفاده از سرورهای خارجی)٬ قرار است میزبانی سایت‌ها٬ به سرورهای داخلی منتقل شود که به ادعای میزبان فا دارای کیفیت بالاتری بوده و برای این منظور دیتاسنترهایی توسط میزبان فا برای ارایه خدمات خریداری شده است.

با توجه به شرایط و اوضاعی که با آن روبرو هستیم٬ بدیهی است که باید در انتظار مسایلی از این دست و مشکلاتی باشیم که گریبان کسب و کارهای آنلاین که ارتباط مستقیم با تعاملات بین المللی و روابط خارجی دارند را بگیرد. اما معمولا و بر طبق ادعای شرکت٬  عملیات و فرآیند انتقال بدون ایجاد اختلال در سایت قرار بود انجام گیرد.

اما پس از اتمام فرآیند انتقال٬ اختلالات مذکور آغاز شد. در ابتدا قطعی‌های مکرر موجب شد عملا سایت در بسیاری از مواقع در دسترس نباشد. پس از آن نیز عدم امکان ارتباط با دیتابیس٬ موجب ریدایرکت شدن کاربر به صفحه نصب وردپرس می‌شد٬ اقدامی که به لحاظ امنیتی می‌تواند موجب بروز مشکلات عدیده‌ای گردد. تیم فنی ما به سرعت وارد عمل شده و دیتابیس قبلی را بازگردانی نمود و سایت آکادمی را نیز در حالت بروزرسانی قرار داد تا مشکلات از طریق پشت صحنه رفع گردد.

تا این‌جای امر٬ از این دست مشکلات پیش‌بینی نشده٬ خصوصا که سرورهای جدیدی مورد بهره‌برداری قرار گرفته‌اند برای ما موردی خیلی عجیب نبود. انتظار داشتیم بخش فنی میزبان‌فا٬ به سرعت مشکلات مربوطه را حل کنند تا سایت به حالت عادی برگردد. با توجه به آن که ما هزینه‌های مربوط به میزبانی را با بهایی بالاتر از حالت معمول و تعرفه‌های شرکت پرداخت می‌کنیم که آن نیز بنا به صلاحدید شرکت میزبان٬ و به خاطر میزان مصرف منابع می‌باشد که طی این مدت نیز هر دوره به این مبلغ اضافه می‌شده٬ انتظارمان نیز دریافت خدمات و پشتیبانی در حد معقول بوده است.

و از آن جایی که به دلیل انتقال بسیاری از سایت‌ها به سرور جدید٬ انتظار تاخیرهایی را نیز داشتیم٬ منتظر ماندیم تا مشکلات موجود رفع شده و سرورها در حالت نرمال خدمات‌دهی قرار گیرند. انتظارمان از سرور جدید بنا به گفته‌ها و شنیده‌ها٬ سرعت٬ امنیت و پایداری بالاتر است. در حال حاضر٬ سایت مارکت فرشمی در دسترس قرار گرفته و امید داریم که سایت آکادمی نیز به زودی با رفع مشکلات بازگردد٬ و شما شاهد بخش‌ها و دوره‌های جدید آموزشی آن باشید.

چنان که پیش از این٬ شرکت میزبان‌فا را به عنوان یکی از شرکت‌های ارایه دهنده هاست باکیفیت برای سایت‌های وردپرسی به کاربران‌مان معرفی کرده‌ایم٬ اکنون نیز انتظار داریم از سرورهای جدید این شرکت٬ شاهد همان کیفیت باشیم. اما در صورتی که کیفیت سرورهای داخلی و خدمات و پشتیبانی این شرکت٬ موجب اختلال و کاهش کیفیت خدمات ما در فرشمی گردد ناگزیر به تغییر هاستینگ و انتقال سرورها خواهیم بود تا به کاربران‌مان خدمات و کیفیتی درخور شان‌ آن‌ها ارایه دهیم. همواره تلاش ما بر این بوده که خدماتی باکیفیت به مشتریان خود ارایه دهیم و در این راستا اگر مجبور به پرداخت هزینه و یا زیان باشیم٬ تردیدی به خود راه نخواهیم داد.

در پایان امیدوارم که به زودی با رفع مشکلات و ارایه خدمات جدید٬ بهتر از گذشته بتوانیم رضایت کاربران‌مان را فراهم آوریم. بار دیگر بابت اختلالات به وجود آمده و مشکلاتی که طی این چند روز با آن مواجه بوده‌اید از تمام شما پوزش می خواهم. شاد و پیروز و سربلند باشید.

 

بروزرسانی: اکنون مشکل مربوط به سایت آکادمی نیز برطرف شده و در دسترس می‌باشد. به زودی علاوه بر انتشار بخش‌های تازه شامل دوره‌ها و آموزش‌های جدید و بخش‌های مورد تقاضای شما٬ در آینده‌ای نزدیک٬ اکادمی فرشمی به دامنه و فضایی جدید منتقل شده و به عنوان یک سایت مستقل فعالیت خود را با کیفیتی دوچندان ادامه خواهد داد. از این که همراه ما هستید خوشحال و مفتخریم.

 

با احترام

مدیریت سایت فرشمی

 

مطالعه بیشتر